W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić budynek niepodłączony do sieci energetycznej, w którym nie można korzystać z kuchenki, telewizora czy jakże prozaicznej lampy.
Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo przywiązaliśmy się do tych wygód, i chwilowy nawet brak energii może wywołać spore zamieszanie i mnóstwo niedogodności. A co dopiero, gdy zdarzy się duża awaria.
Wówczas najoczywistszym rozwiązaniem jest wezwanie elektryka. Osoba wykonująca ten zawód zajmuje się nie tylko naprawami, ale także zakładaniem instalacji, projektowaniem jej, konserwacją. Zakres obowiązków jest naprawdę bardzo szeroki i zależy głównie od wykształcenia, umiejętności i miejsca pracy. Czym innym bowiem zajmuje się elektryk zatrudniony w zakładzie, obsługujący wszystkie urządzenia i dbający o sprawność instalacji, a czym innym elektromechanik pracujący w warsztacie samochodowym.
Zazwyczaj z elektrykiem stykamy się, kiedy trzeba przeprowadzić remont i konieczna jest modernizacja instalacji albo wymiana jakiegoś elementu. Fachowiec przyda się nawet przy podpinaniu zwykłych gniazdek i włączników, ponieważ źle zainstalowane mogą stanowić poważne zagrożenie dla korzystających z nich osób. Kolejnym momentem, gdy obecność elektryka jest wymagana, jest budowa domu. Każdy projekt powinien uwzględniać szczegółowy plan instalacji elektrycznej wykonany przez pracownika mającego odpowiednią wiedzę i doświadczenie w tej branży. Dobry elektryk może doradzić wiele rozwiązań, które usprawnią pracę wszystkich urządzeń. Taki projekt musi zapewniać nie tylko wygodne rozmieszczenie gniazdek, przełączników, ale także nowoczesne systemy zabezpieczeń czy symetryczne obciążenie wszystkich faz. Różnego rodzaju zabezpieczenia są szczególnie istotne w takich pomieszczeniach jak łazienka czy kuchnia, gdzie łatwo o kontakt mokrej ręki ze źródłem prądu.

W celu uniknięcia skutków porażenia prądem stosuje się wyłączniki różnicowoprądowe, które w odpowiednim momencie odcinają dopływ energii.
Elektryk zawsze musi mieć świadomość, że od jego kompetencji i dokładności zależy bezpieczeństwo, a nawet życie i zdrowie osób, dla których wykonuje dany projekt. Zawód ten jest więc obarczony dużą odpowiedzialnością. Oprócz tego wymaga ciągłego kształcenia, ponieważ na rynku stale pojawiają się nowe technologie, nowe sprzęty ze zmieniającymi się rozwiązaniami. Dobry elektryk dba o to, by być na bieżąco ze wszelkimi informacjami, które mogą się przydać w jego pracy. Elektryk, naprawiając lub zakładając instalację, nie powinien ograniczać się wyłącznie do wykonania powierzonych mu zadań, ale także musi poinformować klienta o zasadach bezpiecznego korzystania z niej, o tym , jak istotna jest regularna konserwacja. Dobrze, jeżeli chętnie dzieli się wiedzą, to świadczy o tym, że poważnie traktuje swój zawód. Nie są to oczywiście wszystkie sytuacje, w których pomoc elektryka jest konieczna. Wiele osób działających w tej branży oferuje także inne usługi związane bezpośrednio z energią elektryczną – zakłada instalacje odgromowe, podłącza telewizję, domofony, bada natężenie oświetlenia w miejscach pracy itd.

Elektryk to zawód, którego wykonywanie wiąże się z dużą wiedzą. Bez pracy tych fachowców trudno byłoby funkcjonować w dzisiejszym świecie – kto wówczas zająłby się zaprojektowaniem instalacji elektrycznej, jej montażem czy naprawą? Niekiedy nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele urządzeń pracuje właśnie dzięki ich umiejętnościom. Już sam fakt, że każdy większy zakład zatrudnia kilku elektryków obsługujących maszyny i instalację, świadczy o ich roli we współczesnym świecie. Nawet chcąc zabezpieczyć dom przed skutkami wyładowań atmosferycznych, korzystamy z usług osób wykonujących ten zawód.
Dlatego też, mając na uwadze zakres działalności firm z branży elektrycznej, warto zastanowić się, czy osoba, której powierzamy wykonanie prac, rzeczywiście jest profesjonalistą. Jak zweryfikować umiejętności danego zleceniobiorcy? Oczywiście kwestią zasadniczą jest wykształcenie. Dobry elektryk powinien legitymować się przynajmniej uprawnieniami SEP (Stowarzyszenia Elektryków Polskich) lub SIMP (Stowarzyszenia Inżynierów i Mechaników Polskich). Jednak prawdziwą gwarancją jakości świadczonych usług byłaby gruntowna wiedza potwierdzona dyplomem technikum o profilu elektrycznym lub uczelni wyższej zdobytym na wydziale elektrotechniki. Jeśli ktoś poważnie podchodzi do swojej pracy, musi także stale pogłębiać wiedzę, powinien uczestniczyć w różnych szkoleniach i czytać publikacje poświęcone tej tematyce.
Niezmiernie ważnym elementem jest też doświadczenie, ponieważ nic nie jest w stanie zastąpić praktyki, a poznanie teorii to dopiero połowa drogi do zdobycia zawodu. Dobry elektryk zawsze chętnie przedstawia swoje referencje lub omawia wykonane dotychczas prace. Jeżeli ktoś nie jest pewny, czy osoba, z której usług chce skorzystać, rzeczywiście jest godna zaufania, powinien zwrócić uwagę na kilka detali. Prawdziwy fachowiec zawsze poważnie podchodzi do swojej pracy. Zawód elektryka jest bardzo odpowiedzialny, więc ktoś lubiący prowizoryczne rozwiązania po prostu do niego się nie nadaje. Elektryk praktycznie cały czas styka się z nowymi technologiami, więc nie powinno nas zdziwić, że korzysta z literatury fachowej, jeśli nie jest pewien jakiegoś rozwiązania. Takie zachowanie świadczy wyłącznie na jego korzyść, gdyż pokazuje tym samym, że jakość wykonywanej pracy i bezpieczeństwo klienta stawia na pierwszym miejscu.
Dobrym znakiem jest też dysponowanie odpowiednimi narzędziami – nie powinny to być kiepskiej jakości urządzenia, zniszczone czy przechowywane w niewłaściwy sposób. Aparatura, którą się posługuje elektryk, wymaga precyzji, a zatem nawet drobne uszkodzenia mogą wpływać na dokładność odczytów. Poza tym właściwe podejście do sprzętu jest też odzwierciedleniem tak cenionej w tej branży solidności.
Bardzo częstą praktyką przy wyborze tego, a nie innego fachowca, jest też polecanie sobie danej osoby wśród znajomych. Jeśli elektryk cieszy się dobrą opinią, może być pewien, że nie braknie mu zleceń. Zaufanie odgrywa tu istotną rolę, dlatego profesjonalista, który zdobył już pewną renomę, na pewno nie pozwoli sobie na jakieś zaniedbania czy fuszerki.